Ekonomia Społeczna jest pojęciem bardzo szerokim, możemy jednak uznać, że jest to działalność o celach głównie społecznych. Mikołów stawia na ludzi i na ich zaangażowanie, stąd idea organizacji Targów Ekonomii Społecznej 14 czerwca 2015 r.
Celem Targów Ekonomii Społecznej było promowanie idei ekonomii społecznej, dzielenie się doświadczeniami i dobrymi praktykami w obszarze ekonomii społecznej, budowanie sieci współpracy na rzecz ekonomii społecznej, promocja spółdzielni socjalnych, lokalnych organizacji pozarządowych oraz możliwość nawiązania współpracy przez różne podmioty. Wszystko to odbywało się w czasie, organizowanego przez Śląski Ogród Botaniczny Światowego Dnia Środowiska, co urozmaiciło Targi, a także przyczyniło się do większej promocji wydarzenia.
Targi Ekonomii Społecznej kierowane były przede wszystkim do osób związanych z tzw. III sektorem, czyli przedstawicieli organizacji pozarządowych, podmiotów ekonomii społecznej, nauczycieli i wykładowców zajmujących się problematyką przedsiębiorczości społecznej, młodzieży, osób pracujących i bezrobotnych, mieszkańców Gminy Mikołów.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Mikołowa Pan Stanisław Piechula, a patronat medialny Gazeta Mikołowska.
Wydarzenie rozpoczęło się od podsumowania projektu pt. „SZANSA – Punkt Konsultacyjny oraz wsparcie w Centrum Integracji Społecznej w Mikołowie”, jednocześnie organizacje pozarządowe i spółdzielnie socjalne rozpoczynały swoje prezentacje.
Odwiedzający Targi do dyspozycji mieli 13 stanowisk przygotowanych przez Spółdzielnie Socjalne i Organizacje Pozarządowe, a tym:
- Fajna Spółdzielnia Socjalna – która na swoim stanowisku prezentowała naturalne mydła i gadżety.
- Fundacja Szafa Gra – prezentowała działalność Śląskiego laboratorium Pedagogiki Teatru, teatru Naumiony oraz inne usługi i działania fundacji.
- Górnośląskie Stowarzyszenie Diabetyków w Mikołowie – gdzie była możliwość wykonania podstawowych badań (poziom cukru we krwi oraz ciśnienie), a także specjaliści udzielali informacji o cukrzycy, jej profilaktyce i leczeniu.
- Mikołowskie Stowarzyszenie Pomocy Psychospołecznej ZMIANA – reprezentantki organizacji opowiadały o swojej działalności rozdając materiały informacyjno-promocyjne.
- Polskie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Energetyki – członkowie Towarzystwa promowali działania Muzeum, jak również prowadzili pokazy fizyczne m.in. wyładowań na cewce Tesli, produkcji prądu na rowerku.
- Spółdzielnia Socjalna GreenGo – to stanowisko zdominowane zostało przez Yerba Mate, każdy mógł degustować herbaty jak również uzyskać wyczerpujące informacje jak parzyć i pić Yerba Mate, można było również zaopatrzyć się z akcesoria niezbędne do spożywania Yerba Mate.
- Spółdzielnia Socjalna Spichlerz Smaku – dysponująca smakołykami wykonanymi przez siebie (gofry, ciasteczka, muffinki, kanapki i inne)
- Stowarzyszenie BATUT – postawiło na promocję proekologicznego stylu życia i prezentowało naturalną pielęgnację, t-shirt recycling, sadzenie roślin w donicach na balkonach i tarasach, pokaz slowfashion oraz makijaż na bazie naturalnych kosmetyków.
- Stowarzyszenie Na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego DOGMA – przedstawiciele udzielali informacji o swojej działalności, dyżurach oraz przeprowadzili marsz nordic walking.
- Stowarzyszenie Pomocna Dłoń Krystyn i Sympatyków – organizacja przedstawiła piękne rękodzieło wykonywane przez członkinie stowarzyszenia oraz opowiadały o swoich działaniach.
- Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Ziemi Mikołowskiej – harcerze promowali swoją działalność, prowadzili animacje dla dzieci i młodzieży, ale również prowadzili punkt informacyjny Centrum Wolontariatu przez co zachęcali dzieci i młodzież do zaangażowania się w działania w organizacjach pozarządowych.
- Związek Ochotniczych Straży Pożarnych – wszystkie jednostki OSP z naszej Gminy zaprezentowały swoje działania, w tym udzielanie pierwszej pomocy, wozy bojowe, gaśnice, opowiadały o swojej działalności.
Organizatorami imprezy byli: Urząd Miasta Mikołów, Centrum Integracji Społecznej, Śląski Ogród Botaniczny, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Subregionu Centralnego. Targi były współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.